Začínáme s FPV


   Rozhodli jste se vyzkoušet si roli virtuálního pilota pomocí FPV létání a nevíte, co k tomu budete potřebovat? Kdo trpí přebytkem peněz, může si za několik desítek tisíc pořídit kvalitní kvadrokoptéru od DJI, FPV brýle FatShark a hurá do vzduchu. Předpokládám ale, že většina virtuálních pilotů nehodlá obětovat průměrný měsíční plat a bude si chtít vyzkoušet FPV létání s daleko menšími náklady. Začneme s nejjednodušším případem, kdy již vlastníte nějaký RC model letadla a budete ho chtít pouze dovybavit FPV komponenty.

1) FPV kamera. Potřebujete kameru, ke které lze připojit video vysílač. Případně kameru, která má již VTX integrovaný v sobě. Takových kamer je velké množství, v  cenách od několika stokorun, po několik tisíc, dle parametrů, nebo možnosti nahrávání na SD kartu.

 

2) Video vysílač (VTX). Potřebujete video vysílač, pokud nemáte kameru již s integrovaným VTX. Připomínám, že v ČR je pro tyto účely povoleno vysílat analogový obraz na frekvencích 2,4GHz nebo 5,8GHz. Jelikož na 2,4GHz funguje většina RC vysílaček, se kterou budete ovládat vaše letadlo, budete volit spíše 5,8GHz. Ceny VTX se pohybují opět od několika stokorun po několik tisíc, dle parametrů a vysílacího výkonu.

3) FPV brýle. V neposlední řadě potřebujete FPV brýle nebo vysoce kontrastní LCD displej s přijímačem, na kterém budete celý let sledovat. FPV brýle dělíme na tzv. "Box" a "Slim" verze, z nichž každá má svoje výhody a nevýhody.

"Box" verze je v podstatě plastová krabice, ve které je uzavřený LCD nebo OLED displej, na který se díváme skrze obdélníkovou Fresnelovu čočku. Dají se pořídit od 900kč po několik tisíc kč.

Výhody "Box" verze:

- Bývají obecně levnější, než "Slim"
- Mohou nabídnout větší úhlopříčku obrazu, FOV i vyšší rozlišení než "Slim"

Nevýhody "Box" verze:

- Obtížně použitelné, případně nepoužitelné pro piloty s dioptrickými brýlemi !!!
- Těžké a méně pohodlné na obličeji, než "Slim"
- Nelze použít ve 3D režimu
- Zatím nebývají vybavené integrovaným HeadTrackingem

"Slim" FPV brýle připomínají klasické VR brýle z PC her (některé lze k hraní na PC opravdu použít). Mají dva oddělené displeje, většinou s možností nastavení jejich rozestupu. Dají se pořídit od 2300kč po 15 tisíc kč.

Výhody "Slim" verze:

- Lépe použitelné pro piloty s dioptrickou vadou (vzdálenější obraz)
- Možnost doplnění dioptrických čoček FatShark u některých typů
- Lehčí a pohodlnější na obličeji, než "Box"
- Dražší typy mají integrován HeadTracking (ovládání kamery pohybem hlavy)
- U mnoha typů možnost provozování 3D režimu (se dvěma kamerami)

Nevýhody "Slim" verze:

- Bývají obecně dražší, než "Box" verze
- Mívají nižší úhlopříčku, FOV a rozlišení, než stejně drahé "Box" verze.

Důležitou součástí FPV brýlí nebo samostatných video přijímačů jsou antény. Správná volba antén má na výslednou kvalitu přenosu obrazu často větší vliv, než zvýšení vysílacího výkonu! Pro přehled základních typů FPV antén doporučuji prohlédnout web live.rotorama.cz/tutorial/komponenty/anteny/

   Toto je základní vybavení pro FPV létání a dá se pořídit za cenu 2500 - 5000kč. Nicméně přikoupit si můžete i další volitelné FPV vybavení. 
 

Další volitelné FPV vybavení

- HeadTracking. Piloti leteckých simulátorů používající TrackIR / OpenTrack ocení HeadTracking, tedy možnost ovládání kamery pohybem hlavy. HT bývá součástí dražších FPV brýlí s cenou nad 7000kč, případně se dá dodat jako přídavný modul k jakýmkoliv FPV brýlím. HT se připojuje kabelem do RC vysílače přes vstup učitel - žák. (Na jednom HT modulu momentálně pracuje známý výrobce a popularizátor HT technologií k leteckým simulátorům, JoskaPilot). HT moduly se dají pořídit od jednoho do několika tisíc kč.

   Pro ovládání kamery pohybem hlavy je nezbytné zakoupit i gimbal pro nasměrování kamery. Na trhu jich je několik, od několika desítek korun (bez serv) až po několik stovek korun (se dvěma servy):

- OSD telemetrický modul. Pro podrobný přehled o vaší poloze, rychlosti, směru letu a dalších letových údajích lze dokoupit telemetrický modul, který tyto údaje zakóduje do přenášeného video signálu a vy je tak budete moci vidět přímo v obrazu vašich FPV brýlí. Telemetrických systémů existuje celá řada, kdo se o nich chce dozvědět více, doporučuji podívat se na web 
www.rc-eagleeye.cz/rc-eagleeye/5-Theory-Trocha-teorie/5-OSD#P%C5%99ehled%20OSD%20syst%C3%A9m%C5%AF

Na ceně telemetrické výbavy se podílí i počet nejrůznějších externích čidel, pohybuje se tak zhruba od jednoho tisíce po několik tisíc korun. Díky OSD telemetrii můžete mít okamžitý přehled nad těmito údaji:

- aktuální zeměpisná šířka a délka
- rychlost letu vůči zemi
- výšku letu
- rychlost klesání/stoupání
- kompas s udáním světových stran a kursu letu
- umělý horizont s udáním náklonu
- kvalita signálu GPS (HDOP)
- napětí akumulátorů
- aktuálně odebíraný proud
- spotřebovaná kapacita akumulátoru v mAh i graficky
- teplota regulátoru
- vzdálenost od místa startu (LOS)
- směr k místu startu
- trvání letu a datum
- aktuální zeměpisná šířka a délka

- Ovládání FPV letadla klasickým joystickem. Piloti leteckých simulátorů nejspíš budou pátrat, jestli lze FPV model letounu ovládat také klasickým leteckým joystickem, namísto dvěmi malými páčkami RC vysílače. 

Jednou z možností je použít rozhraní ForceFly Gyro, přes které napojíme svoje standardní herní periferie (joystick, pedály, Hotas atd.) do RC vysílače přes rozhraní učitel - žák.

rychlost letu vůči zemi (graficky vlevo)
výšku letu (graficky vpravo)
rychlost klesání/stoupání
kompas s udáním světových stran a kursu letu
umělý horizont s udáním náklonu
kvalita signálu GPS (HDOP)
napětí akumulátorů
aktuálně odebíraný proud
spotřebovaná kapacita akumulátoru v mAh i graficky
teplota regulátoru
vzdálenost od místa startu (LOS)
směr k místu startu
trvání letu a datum

 

Pro získání detailnějších informací o FPV létání doporučuji prostudovat web FPV Guru.

Zajímavosti z FPV techniky

17.08.2015 17:48
   Zajímavý projekt FPV "Full scale" Cockpit Ground Station w/42" TV:...
17.08.2015 16:58
   Řízení RC modelu pomocí joysticku je již dlouho možné díky FPV Joysticku. Nyní je ale možné použít i zpětnou hmatovou odezvu zvanou...