FPV létání v Google Earth simulátoru

   Kdo by si chtěl vyzkoušet, jaké je to létat v RC modelu letadla jako FPV pilot nad známou krajinou, kde běžně se svými RC modely létáte, je to možné provézt v Google Earth simulátoru na počítači. Tato aplikace je ke stáhnutí zde:

https://www.google.cz/intl/cs/earth/download/gep/agree.html
Po spuštění Google Earth zvolte v menu nástroje volbu Spustit letecký simulátor. Simulátor je defaultně nastaven na rychlosti velkého letadla, takže je ho třeba ještě zpomalit na rychlosti RC modelů. Soubor f16.acf z přílohy zkopírujte do:
C:\Program Files\Google\Google Earth Pro\client\res\flightsim\aircraft
Letadlo F16 v Google Earth pak bude zpomaleno na rychlost EPP elektroletu. Pilotovat se dá klávesnicí i myší, lepší to je samozřejmě joystickem. Pokud máte v Google Earth simulátoru přehozený osy směrovky a plynu, zkopírujte soubor generic.ini z přílohy do:
C:\Program Files\Google\Google Earth Pro\client\res\flightsim\controller
 
Na trénink orientace a VFR navigace je takto nastavený simulátor docela slušný. Dokonce jsem se Radku naučil lítat z Běstvin za Joskou do Rovného :-)
nebo zde:
 
Simulátor je defaultně nastaven na rychlosti velkého letadla, takže je třeba ho ještě následujícím postupem zpomalit na běžnou rychlost RC modelů. Stáhněte soubor f16.acf z tohoto odkazu: ulozto.cz/file/hwA6unR6vjPk/f16-acf
a zkopírujte ho do adresáře Google Earth: C:\Program Files\Google\Google Earth Pro\client\res\flightsim\aircraft
Po spuštění aplikace Google Earth zvolte v menu Nástroje volbu Spustit letecký simulátor (nebo stiskněte CTRL+ALT+A) 
a z následujícího menu si zvolte letoun F-16:
   Letadlo F16 v Google Earth bude již zpomaleno na rychlost EPP elektroletu. Pilotovat se dá klávesnicí, myší, nebo joystickem. Pokud máte v Google Earth simulátoru na vašem joysticku přehozené osy směrovky a plynu, musíte buď editovat soubor generic.ini, nebo si stáhněte tento již upravený odtud: ulozto.cz/file/BKEcDt2cWOYL/generic-ini
a zkopírujte ho do adresáře Google Earth:
C:\Program Files\Google\Google Earth Pro\client\res\flightsim\controller
 
Tento jednoduchý letecký simulátor se samozřejmě nemůže rovnat třeba s Microsoft Flight Simulátorem 2020, většina objektů na zemi je pouze 2D texturou na 3D mapovém podkladu, nicméně je zdarma a fotorealistické zobrazení terénu je plně dostatečné pro nácvik vašeho VFR létání, které se vám bude velice hodit při FPV letech.