Bezdrátový HeadTracking (FreeTrack)


   Od doby, co jsem si pořídil TrackIR 4 PRO, jsem se potýkal s drobným dilematem. Bylo mi velice příjemné používání odrazkových „parohů“ díky absenci dalšího kabelu trčícího za sluchátek, ale pasivní odrazkový systém nebyl tak spolehlivý, jako aktivní s IR led. Po pořízení herního křesla DX Racer vybaveného loketními opěrkami se problém s překážejícími kabely ještě zhoršil, kabely se občas při vyklánění „z kokpitu“ zachytávaly o loketní opěrky a strhávaly mi sluchátka s clipem z hlavy. Po té, co jsem si pořídil ještě Force Feedback podložku na křeslo a kabelová džungle se tak rozrostla o další dva kabely, jsem se rozhodl přistoupit k redukci počtu překážejících kabelů.

   Rozhodl jsem se pořídit nějaký HeadTracking systém, spolehlivější než pasivní TrackIR s odrazkami, který by ale také nepotřeboval napájecí kabel a byl by připevněný na sluchátka s bezdrátovou technologií. Protože preferuji jednodušší horní pozici clipu v ose hlavy, tak jako jsou umístěny originální pasivní odrazkové „parohy“ TrackIRu, rozhodl jsem se nechat si u JoskyPilota postavit FreeTrack clip ve stejném středovém uspořádání se třemi výkonnými IR diodami SFH485P. Díky osvědčené webkameře Sony PS3 Eye je tento HeadTracking systém kvalitativně srovnatelný s komerčním TrackIR systémem. Jako základ jsem zvolil lehká bezdrátová sluchátka Gembird GHP-002 o hmotnosti 140g za 699kč s BlueTooth technologií. Tento typ jsem zvolil proto, že má široký spojovací oblouk poskytující dostatek místa pro umístění FreeTrack clipu uprostřed. Mezi ním a obloukem sluchátek je 15mm plastová distanční podložka, bez které by hrozilo občasné zakrytí některé ze spodních IR diod zvlněnými vlasy. Pro napájení IR diod jsem zvolil Li-ion akumulátor Canyon, tzv. Power Bank s kapacitou 2600mAh. Hmotnost akumulátoru kolem 70g je sice na hlavě cítit, ale díky lehkým sluchátkům je celková hmotnost ještě přijatelná. Kdo má těžší sluchátka a uvažuje o pořízení podobného bezdrátového FreeTracku, měl by zvolit lehčí akumulátor. (Existují i 2000mAh Li-ion s hmotností 35g, bližší info o nich poskytne výrobce FreeTracků JoskaPilot na https://joskapilot.webnode.cz/)

   Používání kompletně bezdrátového Head Trackingu je velice příjemné, zbavení se věčně překážejících dvou kabelů, od starého sluchátka a TrackIRu, je opravdu znát. Člověka při rozhlížení nic nelechtá po tváři, může se vyklánět bez rizika zachycení kabelů o loketní opěrku a dva šlahouny z kabelové džungle si můžu vyškrtnout. Moje bezdrátová sluchátka mají výdrž 8-10 hodin, akumulátor pro napájení IR led FreeTracku vydrží mnohem déle, pro ně by pravděpodobně bohatě stačil i menší, např. 1500mAh akumulátor.

   Na posledních dvou obrázkách vidíte další dvoje provedení bezdrátového HeadTrackingu postaveného Joskapilotem. Pro napájení IR led je zde použit 800mAh Li-ion akumulátor z mobilního telefonu.

Více info o bezdrátovém HeadTrackingu najdete webu https://joskapilot.webnode.cz/bezdratovy/