Happy-MzM


   Přiznám se, že jsem tyto letecké pedály Happy-MzM objednával s určitou dávkou skepticizmu. Tříosé letecké pedály v kovovém provedení s HALL senzory se totiž prodávají za cenu blížící se deseti tisícům korun, např. značky jako Crosswind, nebo Slaw. Naproti tomu pedály Happy-MzM jsou k sehnání za 3100kč, tedy v cenové hladině u nás nejpoužívanějších plastových Saiteků s klasickými potenciometry.


   Pojďme si představit pedály Happy-MzM trochu blíže. Jejich šířka je 490mm, délka 350mm a výška 220mm. Výška paty šlapky od země je 65mm, tento rozměr je důležitý především pro hráče sedící na židli nebo křesle, kteří pedály používají pod běžným stolem a nechtějí si otloukat kolena o desku stolu. Hmotnost pedálů je 6,8 kg. Páteř pedálů tvoří svarek ve tvaru písmene T tvořený ocelovými profily 20 x 30 mm. Středový kříž je osazen čtyřmi japonskými axiálnímí ložisky typu 51100. Hlavní středová osa se mírně snižuje směrem dozadu, takže se pedály zašlapávají pod drobným sklonem směrem k zemi, obdobně, jako na originálu Saitek Cessna. Šlapky jsou na spodní hraně opatřeny vyvýšeným lemem k opření paty. Rozsah pracovního úhlu každé šlapky si můžete přizpůsobit pomocí dvou stavitelných dorazů. Po každé takové změně je samozřejmě nutno přenastavit i rozsah příslušných HALL čidel. Stavitelným dorazem je vybaveno i ovládání pohybu směrovky. Základna je zhotovena z dřevotřískového lamina. V rozích je opatřena šrouby s vystouplými tupými špičkami, které se zakousnou do koberce, aniž by ho poškodily. Díky tomu drží pedály na zemi jako přibyté a neujíždějí pod nohama.

Mezi šlapkami je kryt zakrývající elektroniku. Je dostatečně pevný, můžete si na něj bez obav třeba položit nohy při letu v režimu autopilot. U pravé horní hrany krytu je tlačítko, které můžete využít například pro parkovací brzdu. Elektronika pedálů je tvořena jednoduchým USB 1.1 zařízením, které nepotřebuje žádné extra ovladače. Je zde 10-bit převodník na směrovku + 2 x 8-bit převodníky na proporcionální pohyb levé a pravé brzdy, na každé kolo zvlášť.
   Tolik k technickému popisu, nyní zmíním pár subjektivních postřehů z provozování pedálů. Pedály působí dostatečně bytelným dojmem, při běžném provozu by měly být prakticky nezničitelné. Uživatelé pedálů Crosswind by ocenili bezproblémové oživení pedálů, není potřeba cokoliv instalovat a nastavovat, stačí pouze zasunout do USB.  Při pohybu nejsou cítit žádné mechanické vůle, žádné hrkání ani skřípání, což je pro mě oproti plastovým Saitekům příjemná změna.

Centrovací pružina vrací pedály do výchozí polohy rychle a snadno. Jelikož mám skoro dva metry a hodně přes 100 kilo, tak bych osobně uvítal trochu silnější centrovací pružinu pro výraznější vnímání středové polohy pedálů v nohách. Nicméně i tato pružina bude určitě pro většinu uživatelů plně dostatečná. Provozní rozsah pohybu pedálů je i na moji mohutnou postavu plně vyhovující a zejména uživatelé pedálů Simped tu ocení i velký rozsah brzd. Rozsahy  brzd i směrovky se dají pomocí dorazů nastavit tak, jak to každému vyhovuje. Kontaktní plocha šlapek je kovová, proto ze začátku trochu zastudí, než ji noha prohřeje, zejména v tenkých ponožkách. V horkém létě se to ale možná bude považovat za klad :-)

   Pokusím se shrnout výsledný dojem z pedálů Happy-MzM. Na konstrukci pedálů je patrná snaha o optimalizaci nákladů a minimalizaci počtu použitých dílů. S ohledem na cenu, za jakou se prodávají, je to plně pochopitelné, nemůžeme chtít za 3100kč pedály plně srovnatelné s perfekcionisticky propracovanými Crosswindy za skoro 10 tisíc Kč. Je proto otázkou, jestli i přes tuto nízkou cenu ještě bazírovat na některých drobných detailech, třeba na zaslepení ocelových profilů například plastovými záslepkami, které by dodaly pedálům ještě lepší vzhled a zakryly vnitřek ocelových profilů (na fotkách jsem jimi pedály dovybavil sám), nebo snadnější přístup k USB konektoru utopeného pod krytem. Celkový dojem z těchto pedálů mám veskrze pozitivní, nenašel jsem žádnou vážnější výtku ke konstrukci nebo funkci pedálů. Pedály jsou pohodlné, plně funkční a esteticky dobře provedené. Moji prvotní nedůvěru letecké pedály Happy-MzM velice rychle rozptýlily, v této cenové hladině budeme obtížně hledat nějakou jinou srovnatelnou alternativu.