Joystick


   Je bez diskuse nejdůležitějším atributem virtuálního pilota. Pokud počítáš s tím, že za kniplem nebudeš trávit dlouhé hodiny a chceš si létání pouze vyzkoušet, vystačíš si s nejlevnějšími značkami jako Genius F23 apod. za pár stovek. Pokud se ale budeš létání věnovat intenzivěji, nevyplatí se na joysticku nijak zvlášť šetřit. Force Feedback (zpětná hmatová odezva), kvalitní magnetické HALL senzory nebo optická čidla ve vašem joysticku velice zpříjemní a zpřesní zprostředkování pocitu z létání. Jelikož tento web má pomoci spíše začínajícím virtuálním pilotům, pomineme drahé luxusní kousky pro pokročilé fajnšmekry.

 
 

Logitech Extreme 3D Pro

   Pro začínajícího virtuálního pilota lze uvažovat tento joystick s cenou něco pod 1000 kč. Jeho 12 plně programovatelných tlačítek vám poskytne velkou flexibilitu a umožňuje dosáhnout dobrých herních výsledků, o jaké vám jde. Přesná otočná rukojeť (pro ovládání směrového kormidla) obsahuje osmisměrný pogumovaný kloboučkový přepínač, který se podobá stejným zařízením ve skutečných vojenských letadlech. Ovladače rychlosti se hladce otáčejí a poskytují přesné ovládání. A díky stabilní, zvlášť těžké robustní základně drží joystick pevně na místě.

 

Rozměry

Hmotnost (kg): 1.200
Výška (cm): 23.00
Šířka (cm): 22.00
Hloubka (cm): 23.00
 

 

 

 

Thrustmaster T-16000M

   Joystick Thrustmaster T-16000M přináší exkluzivní přesnou technologii H.E.A.R.T.- Hall Effect AccuRate Technology, která zajistí precizní snímání pro přesnost pohybu ve hrách. Magnetické snímače umístěné na tyči zajišťují fungování bez tření pro neomezenou přesnost po celou dobu. S použitou technologií snímání bylo dosaženo úrovně přesnosti až 256krát vyšší, než mají běžné systémy (např. rozlišení dosahuje hodnoty 16 000 x 16 000). Spirálová pružina (o průměru 2,8 mm) umístěná na tyči vytváří pevné lineární plynulé napětí, pro dobrý pocit při pohybech joystickem.
   Ve výbavě Thrustmaster T-16000M najdeme 4 nezávislé osy joysticku, 16 akčních tlačítek (12 na základně a 4 na tyči), přepínač umožňující uživatelům konfigurovat 12 tlačítek umístěných na základně a na levé a pravé straně, vícesměrové zařízení "hat" (pro panoramatický pohled), směrovku ovládanou otáčením tyče či spouštěcí mechanizmus pro brzdění (civilní lety) nebo ovládání rychlé palby (vojenské lety). Je navržen s ergonomickým designem pro optimální komfort a umožňuje nastavení pro leváky i praváky. Zatížená základna pro větší stabilitu a široká opěrka ruky zlepšují pohodlí při hře. Joystick podporuje technologii Plug & Play s velmi jednoduchou a rychlou instalací se všemi funkcemi předkonfigurovanými pro okamžité použití. Za cenu kolem 1000kč dostanete joystick s vynikajícím poměrem kvality a ceny.
 
 
Rozměry
 
Hmotnost (kg): 0.998
Výška (cm): 20.00
Šířka (cm): 20.00
Hloubka (cm): 5.00
 
 

Logitech Force 3D PRO

Přesně navržený mechanismus zpětné odezvy vám poskytuje přesnější reakci v silových hrách a lepší ovládání běžných her. Všech 12 lze plně programovat pomocí přiloženého softwaru Profiler. Vysoce přesný ovladač rychlosti umožňuje spravovat nastavení napájení do nejmenších podrobností, osmisměrný kloboučkový přepínač a otočná rukojeť doplňují spektrum ovladačů, které vám pomohou získat převahu ve vzdušných soubojích.
 

Rozměry

Hmotnost (kg): 0.900
Výška (cm): 24.00
Šířka (cm): 27.00
Hloubka (cm): 20.00

* Z mojí vlastní zkušenosti: Je velice pravděpodobné, že po roce a půl až dvou začnou oxidovat jezdce potenciometrů, což se projeví stále větším kmitáním terčíku joysticku. Stalo se mi to u všech třech joysticků tohoto typu. Nicméně toto jemné kmitání nemusí každému vadit, někteří si toho nejspíš ani nevšimnou a s cenou kolem 1500kč je to jeden z nejdostupnějších joysticků se zpětnou hmatovou odezvou.

 

 


Thrustmaster Hotas X

   T.Flight HOTAS X je precizní joystick s nastavitelným odporem a přesným snímáním s cenou okolo 1000kč. Velkou výhodou je mohutná samostatná ovládací páka plynu, díky které budete mít svůj stroj vždy pod kontrolou. Ovladač disponuje 12 programovatelnými tlačítky, ovládací prvky si tak můžete přizpůsobit zcela dle svých potřeb a preferencí. Zatížená základna zkvašuje stabilitu a pohodlí při hře.
   Ve výbavě joysticku najdeme přepínač umožňující uživatelům přepínat funkčnost tlačítek, vícesměrové zařízení "hat" (pro panoramatický pohled), spouštěcí mechanizmus pro brzdění (civilní lety) nebo ovládání rychlé palby (vojenské lety) či tlačítko Preset přepínající přednastavené programy během hry. Joystick podporuje technologii Plug & Play s velmi jednoduchou a rychlou instalací se všemi funkcemi předkonfigurovanými pro okamžité použití. Je určen pro rozhraní USB.
* Z mojí vlastní zkušenosti: Tento joystick mi funguje bezproblémově zatím dva roky, tak uvidíme co bude dál :-)

 

 

Defender Cobra M5

Defender Cobra M5 USB je profesionálním joystickem pro PC. Využívá M-Force magnetické technologie, takže pohybová čidla reagují na změny v magnetickém poli, díky čemuž je přístroj přesnější, odolnější a nedostává se do tzv. mrtvé zóny. Speciální konstrukce spouště umožňuje používat primární nebo sekundární zbraně, či oboje zároveň, vyžaduje-li to situace v boji. 7 fyzických tlačítek spolu se 2 spouštěmi představují v kombinaci se třemi kontrolními režimy až 23 kombinací programovatelných tlačítek. Čtyřsměrný kloboukový spínač reaguje jako plyn, brzda, stočení a stoupání. Joytick Cobra M5 USB je vybaven masivní kovovou základnou pro lepší stabilitu a celkovou výdrž zařízení a ergonomickou pákou s pogumovanou rukojetí. Instalace nevyžaduje žádné ovladače, postačí si s Plug & Play. Cena 1350kč.

Parametry a specifikace:

Rozhraní: USB 2.0, 3.0
Typ senzoru: M-Force magnetický senzor
Hat switche: 4
Počet tlačítek: 23 tlačítek včetně 2 ClusterFire spouští (7 skutečných tlačítek + 2 spouště)
D-pad: osmisměrný
Kompatabilní operační systémy: Microsoft Windows XP / Vista / 7
Napájení: USB, 5 V
Hmotnost: 1650 g

 

 

Saitek X52 Pro Flight control systém 

    X52 Pro Flight Control System od firmy Saitek s cenou kolem 4000kč je luxusní set kontroly řízení letu určený pro hraní leteckých simulátorů. Sestává z letecké a plynové páky. Rukojeť joysticku si můžete optimálně přizpůsobit velikosti své ruky (5 pozic). Provedení je kombinací plastu a kovu; pogumované části a ergonomický design zlepšují uchycení a snižují únavu. Celkově je design velmi precizní po technické i konstrukční stránce. Důležitá tlačítka a kontrolní prvky mají modré podsvícení a snadno se tak používají v prostředí s menším osvětlením. Na základně plynové páky je velký multifunkční LCD displej (MFD), který je také modře podsvícený a kromě údajů jako je čas či jméno aktivního profilu umožňuje po aktivaci speciálním tlačítkem zobrazovat funkci jednotlivých kontrolních prvků. Samotný joystick je vybaven precizním vystřeďovacím mechanismem a nabízí konstantní odpor v celém rozsahu os X a Y. Má otočnou rukojeť, spoušť s dvojicí poloh, 4 akční tlačítka (jedno z nich je schováno pod bezpečnostní krytkou) a také hned dva 8-směrné kloboučkové přepínače (tzv. hat kolečko). Dále máte k dispozici otočný volič módu s trojicí pozic a 'shift' přepínač dostupný malíčkem, který zdvojnásobí možné funkce tlačítek. Na základně se nachází trojice pružinových přepínačů umožňující 6 různých programovatelných příkazů (pozice vypnuto, nahoře, dole). Plynová páka je velmi přesná a umožňuje nastavit odpor. S její pomocí můžete pozvolna přidávat a ubírat plyn jak vyžaduje daná situace. Její součástí je dvojice akčních tlačítek, 2 analogová kolečka a osmisměrný ovladač myši s tlačítkem (v podstatě hat kolečko s možností ovládání kurzoru a simulací stisku levého tlačítka myši). Dále se na ní nachází další 8-směrný kloboučkový přepínač a plynulý posuvný ovladač.
 
 
 

 
Microsoft Sidewinder Force Feedback 2

   Výčet joysticků zakončíme trochu netradičně joystickem, který se už mnoho let nevyrábí. Tento typ se zpětnou hmatovou odezvou je totiž mezi virtuálními piloty právem považován za nestárnoucí legendu. Díky neobvykle kvalitním potenciometrů je velice přesný a i po letech neztrácí nic ze svých kvalit. Proto stále můžete na bazarech narazit na tento joystick, který vám může ještě řadu let dobře sloužit a za cenu mezi 1000-2000 kč můžete mít joystick, který bude lepší, než leckteré dnešní mnohem dražší značky.
Při nákupu si dejte pozor, zda-li se opravdu jedná o joystick v USB verzi, jelikož nejstarší verze MSFF2 se dělaly ještě pro Gameport.

* Z mojí vlastní zkušenosti:  Prošly mi pod rukou tři starší kousky MSFF2, i po mnoha letech je citlivost joysticku srovnatelná s novými joysticky. Jediné, co se mi na MSFF2 opotřebovalo, byl poziční klobouček, který se rozvolnil, případně unavený mikrospínač tlačítka na základně.

 

Recenze zde: https://www.aholubi.org/clanky/sajdvindr.php