Pedály


   Létání v leteckých simulátorech začne být o hodně zajímavější, pokud máš joystick, řízení plynu (nejlépe zvlášť) a pedály (ležící na zemi - ne nějaké kolečko na joysticku). Ono sice jde létat i na klávesnici nebo s dvouosým joystickem, ale ten pravý požitek to není. Zatímco slušný joystick není takový problém sehnat, tak co se týče leteckých pedálů, zde je situace mnohem horší. Buď vám nevyhovují konstrukcí, nebo jsou velice drahé. Zde je výčet některých prodávaných pedálů, včetně pedálů stavěných svépomocí.

 

Saitek Pro Flight Rudder Pedals

   Precizní herní ovladač za cenu kolem 3500 kč se třemi osami určený pro letecké simulátory obsahuje dva pedály pro ovládání brzdy a směru letu. Svým realistickým zpracováním Vám zaručí maximální požitek při ovládání letadla i helikoptéry. Dlouhou životnost zařízení zaručuje bezchybné kovové zpracování částí, které jsou nejvíce namáhány. Pevná základna zabraňuje nechtěnému posunu po podlaze. Zařízení disponuje mnoha funkcemi a umožňuje nastavení opěrky nohou na velikost chodidla. Ovládání je tiché a plynulé, což zaručuje optimální a precizní ovládání.
   Pomocí speciálního ovládacího prvku uprostřed lze nastavit různý odpor nožních pedálů. K počítači se ovladač připojuje přes vysokorychlostní rozhraní USB 2.0 a je zpětně kompatibilní s USB 1.1. Dodávané ovladače podporují operační systém Microsoft Windows 2000, XP a Vista. Nechybí ani podpora pokročilého SST (Saitek Smart Technology) programování, ve kterém lze do detailu nastavit chování ovladače nebo nahrávat a přiřazovat vlastní makra.
 

* Z mojí vlastní zkušenosti: Protože jsem skoro 2m kus chlapa, měly tyto pedály na moji postavu přece jen menší rozestup šlapek. Jinak se po funkční stránce nedá těmto pedálům mnoho vytknout, snad jen poněkud větší vůle mezi pohyblivými plastovými díly.

 

 

 Saitek Pro Flight Combat Rudder Pedals

   Inspirováno designem pedálů navržených pro moderní stíhačky jako F16 nebo F35. Pedály s cenou kolem 5000kč jsou zkonstruovány z vysoce odolné slitiny, která zaručí velkou odolnost materiálu. Nezávislá levá a pravá brzdná osa pro větší přesnost a možnost precizního manévrování.
Hlavní rysy:

Nezávislá levá a pravá brzdná osa
Směrové osy
Nastavitelný úhel pedálů, kdyrý vyhovuje všem stylům létání
Vyrobeno z vysoce kvalitní slitiny

Thrustmaster TFRP Flight Rudder Pedals

Letecké pedály Thrustmaster.
Cena 90 USD

 

 

 

 

 

 

 

 

CH-Products PRO PEDAL

   Letecký simulátor se v současné době prakticky neobejde bez leteckých pedálů. CH PRODUCTS má ve své nabídce skutečně precizní letecké pedály světové kvality, které se zrovna jako ve Finsku, Švédsku, ČR, Německu, v USA prodávají stejně úspěšně např. v Africe. Letecký simulátor reprodukující reálné chování matematicko-fyzikálního modelu letadla (FSX, X-Plane) preferuje reálný přístup virtuálního pilota z hlediska ovládání a tudíž doporučuje k ovládání letadla nožní!!! řízení. Nožní řízení směrovky je nedílnou součástí řízení letadla a každou zatáčku tak díky pedálům, můžete vykonávat přesně jako ve skutečnosti (součinem kniplu, beranů s pedály v tzv. koordinovaném letu). V případě, že je letecký simulátor obohacen o interface plánování IFR podmínek (FS 2000, FS 98, X-Plane, FS 2004, připravovaný MSFSX), bez pedálů se dnes v silnějším větru, bočním větru, turbulenci neobejdete. Z tohoto důvodu se šéf firmy CH Products rozhodl aplikovat do leteckého simulátoru reálné řízení v podobě kvalitního hardware a vytvořil autentické letecké pedály, které svým využitím odpovídají pedálům ze skutečného letadla. . Bezproblémové připojení, podpora ostatních periferií (jakýkoli joystick, plynová páka) zaručují kompatibilitu prakticky ve všech leteckých simulátorech podporujících digitální architekturu USB. Cena kolem 4500kč.
 
 

ELITE Rudder Pedals USB

   ELITE Rudder Pedals USB jsou precizní letecké pedály s diferenčními brzdami. Jsou celokovové, velmi rozměrné, vysoce stabilní, ergonomicky zcela dokonalé a hlavně velmi masívní a těžké (5+ Kg). Vzhledem ke koncepci vycházející ze skutečných leteckých pedálů běžných leotunů z oblasti všeobecného letectví, se můžete spolehnout na značný odpor při vyšlápnutí pedálů - přesně takový, který můžete znát z reálného letounu... Totéž platí o diferenčních brzdách. Celokovová konstrukce zaručuje maximální odolnost a samozřejmě dlouhou životnost. Jedná se o plně digitální zařízení podporující architekturu USB. Instlace netrvá déle, než-li 5 minut čistého času včetně kalibrace přímo v menu simulátoru a to díky propojení speciálních ovladačů ELITE s modulem FSUIPC Petera Dowsona. Výhoda však je, že modul FSUIPC je součástí instalačních driverů a není nutné vlastnit registrovanou verzi FSUIPC. Samotné nastavení pedálů, možnost volby citlivosti, rozsahu potenciometrů, ale také např. nulových zón, netrvá déle než-li pár minut a tyto prvky lze optimalizovat přímo v menu simulátoru, které se rozšíří o položku ELITE.
Cena něco přes 20 tis. kč
 
 

DHS - Electronic (Simped)

Široký sortiment leteckých pedálů německé firmy DHS - ELECTRONIC, pedály využívají moderní HALL technologii.

Pedály se již nevyrábí.

Postřehy AB1 Milana ZDE

 

 

 

 

VKB PRO

Precizně konstruované pedály od ruské firmy VKB

https://flightsimcontrols.com/2012/11/history-of-vkb/

(momentálně nedostupné)

 

 

 

 

 

VKB T-Rudder pedals

Další typ pedálů od známé ruské firmy VKB, cena 159 Euro.
 


Recenze na SimHQ: simhq.com/forum/ubbthreads.php/topics/3922186/VKB_Pedal-T

 

 

 

MFG Crosswind

Cena 262 Euro

https://mfg.simundza.com/

Postřehy AB1 Milana ZDE

Video recenze ZDE

 

 


 

 

Slaw Device

Cena 275 Euro

Další vyvedené letecké pedály s HALL technologií

simhq.com/forum/ubbthreads.php/topics/3801659/Rudder_Pedals_like_BF109F#Post3801659

 
 

Video ZDE
 

 

Slaw Device F-16

Cena 275 Euro

Varianta Slaw Device leteckých pedálů s HALL technologií

https://simhq.com/forum/ubbthreads.php/topics/4084104/1

 

 

Pedály domácí konstrukce

 

Happy - MzM

Pedály jsou standartně osazeny třemi Hallovými sondami, na směrovku a 2x brzdy + spínač na parkovací brzdu. Takže žádné nepřesné potenciometry, které za čas začnou blbnout.

Parametry pedálů:
Šířka: 490 mm
Délka: 350 mm
Výška: 220 mm
Výška paty šlapky od země: 70 mm
Váha : 6,8 kg

 

Konstrukce:
Konstrukce je z obdélníkového ocelového profilu s rozměry 20 x 30 mm. Středový kříž je osazen čtyřmi japonskými axiálnímí ložisky 51100. Hlavní střední osa se záměrně snižuje směrem dozadu, takže se pedály žašlapávají ne vodorovně ale jakoby trošku směrem k zemi, obdobně, jako u originálu Saitek Cessna a je to velice příjemné šlapání. Celá konstrukce je velmi odolná a při běžném používání teoreticky nezničitelná. Šlapka má u spodní hrany vyvýšený lem na opření paty. Každá šlapka má na pohyb brždění dva stavitelné dorazy, takže si můžete upravit sklon přímo na nohu, jak vám to vyhovuje. Je potom ale zapotřebí posunout a nastavit magnet u hallovy sondy. Magnety nejsou nijak přidělané napevno, protože drží samy jako čert. Stavitelný doraz je i na ovládání směrovky. Základna je z dřevotřískového lamina, která má v rozích šrouby s nepatrně vystouplými tupými špičkami, které se zakousnou do koberce aniž by ho poškodily a drží jako přibité. Mezi pedály je kryt, který zakrývá a chrání tak elektroniku. Je dostatečně pevný, můžete si na něj například hodit nohy při letu v řežimu autopilot... U pravé horní hrany krytu je tlačítko pro zap/vyp parkovací brzdy.

 

 


Popis elektroniky:
Jde o jednoduché USB 1.1 zařízení, které nepotřebuje extra ovladače ani extra prostředky třetí strany (zvládne std winapi).
V pedálech je zařízení, které má 10-bit převodník na směrovku + 2x 8-bit převodníky na brzdy. Brždění je tedy plynulé, na každé kolo zvlášť. Uvedená cena 3500Kč + poštovné.
Záruka 2 roky.

Diskuse o těchto pedálech na foru Virtualfighters.cz ZDE a na flightsim.cz ZDE

Kontakt: happy.pe@seznam.cz případně tel: 732 878 271
https://pedaly-happy-mzm.webnode.cz/

 

Mipa pedály

Další zajímavé letecké pedály v kovovém provedení od českého výrobce.
Cena 5000 Kč
Bližší info a kontakt na FlightSim ZDE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Big Joe (Výroba pedálů byla bohužel v roce 2013 ukončena, již se nedají objednat!)

Připojení pedálů k PC:
na standardní Gameport nebo přes redukci USB / gameport

Instalace pedálů:
odzkoušena na všech aktuálních operačních systémech včetně Windows 7 bez potřeby instalace softwarových ovladačů. Jde o zařízení PLUG & PLAY. Nastavení (konfigurace) je shodné s ostatními herními ovladači (zařízeními).

Servis a údržba:
Mechanicky jsou pedály prakticky nezničitelné. Po provozním opotřebení elektronických součástek, tyto lze snadno vyměnit. Jejich dostupnost a cenová přijatelnost.
www.leteckepedaly.cz (Odkaz již nefunguje)